Průvodce paměťovými technikami
Návod, jak si pomocí paměťových technik zapamatovat vše, co budete chtít.
Úvod
Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána. A přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů kdy nás opustí. Děláme strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně.
Máte už dost neefektivního biflování informací, učení vás nebaví a bojíte se zkoušek? Je načase se zastavit a konečně se jednou provždy naučit, jak se učit. Možná jste během školní docházky vyzkoušeli rozličné mnemotechnické pomůcky, jednou z nejznámějších mnemotechnik je vychytávka pro zapamatování rovníkového poloměru Země: „šetři se osle“ – tedy ŠEst TŘI SEdm OSm (6 378 km). Dalo by se říct, že se jedná o jakousi primitivní paměťovou techniku, my ve Škole paměti vás naučíme paměťové techniky, které jsou vědecky ověřené a mnohem exaktnější.
Současný světový paměťový šampion, Simon Reinhard z Německa, si dokáže zapamatovat přesné pořadí balíčku 52 hracích karet za cca 21 vteřin. Zdá se vám to neuvěřitelné? Podívejte se sami:
Myslíte si, že je Simon génius? Nebo že má fotografickou paměť? Ani jedno, ani druhé. Zná ale něco, co většina ostatních nezná - paměťové techniky.
Spousta lidí se se zapomínáním a špatnou pamětí postupně smíří, protože si myslí, že se s tím zkrátka nedá nic dělat. To ale není pravda. Paměť totiž funguje podobně, jako svaly.
Všichni víme, že abychom měli silné a pevné svaly, musíme je cvičit. S pamětí je to stejné. Každý může mít bystrou a spolehlivou paměť, bude-li ji trénovat. Dobrá zpráva je, že i s malým množstvím pravidelného tréninku je možné dělat velké pokroky. Přesto paměť trénuje málokdo, a to zejména proto, že málokdo ví, jak na to.
Proč zapomínáme?
Paměť se spolu s lidským tělem vyvíjela miliony let v prostředí, které bylo úplně jiné než dnešní svět. Po celou tuto nepředstavitelně dlouhou dobu si lidé potřebovali pamatovat úplně jiné věci, než potřebujeme my dnes.
Nepotřebovali si pamatovat žádné datumy, hesla, telefonní (nebo jakákoliv jiná) čísla ani jiné abstraktní informace. Potřebovali si pamatovat, jak se dostanou domů, kde najdou jídlo a která zvířata jsou nebezpečná.
Proto si naše paměť nepamatuje všechny druhy informací stejně dobře.
Dobře si pamatujeme obrazy a pocity. Čím konkrétnější (a jedinečnější) obraz nebo scéna, tím lépe si ho zapamatujeme. Každý si určitě dobře vybaví situaci, kdy jel poprvé na kole nebo potkal životního partnera, bez ohledu na to, kolik let od té doby uplynulo. S čím má naše paměť problém jsou informace, které si nelze jednoznačně představit, jako například telefonní čísla, datumy nebo hesla.
Proto vznikly paměťové techniky.
Co jsou paměťové techniky?
Paměťové techniky nejsou žádnou novinkou. Používali je již staří Řekové, zejména slavní řečníci, kteří si potřebovali zapamatovat velké množství textu.
Jedná se o metody, jak převádět pro mysl neuchopitelné informace na ty, které si pamatuje snadno. Na ty, pro jejichž ukládání byla stvořena.
Může to znít náročně a nudně, ale protože se při tom využívá především fantazie, žádná dřina to není. Naopak - jak sami uvidíte, obvykle je to zábava.
Paměťových technik existuje celá řada. My vám tady představíme ty nejužitečnější, které se vyučují v kurzech Školy paměti. Na příkladech vám ukážeme, jak fungují:
- systém spojování
- systém číselných tvarů
- master systém
- paměťové cesty
- techniky pro zapamatování jmen a obličejů
- transformace
Systém spojování
Základní paměťovou technikou využívající naší fantazii je systém spojování, kdy jednu věc spojujeme s další.
Je třeba co nejvíce zapojit fantazii a vše si barvitě představit. Nebojte se vymýšlet nereálné obrazy, naopak - čím komičtější, směšnější a absurdnější představa, tím lépe si jí paměť zapamatuje. Využívejte své smysly, zapojte emoce, humor, pohyb, barvy, velmi dobře se dá využít i erotika. Nejdůležitější je si vše vizualizovat - tedy představit si celý obraz tak, jako byste jej opravdu viděli a prožívali.
Tato technika je ideální pro seznam pojmů, sadu obrázků, ale i krátkou prezentaci, pár argumentů nebo nákupní seznam. Její použití si ukážeme na příkladu.
Řekněme, že máte v plánu nakoupit tyto potraviny: chléb, jablka, vajíčka, mléko, mouka. Postupujete tak, že propojujete jednotlivé položky nákupního seznamu mezi sebou pomocí barvitého příběhu – čím více fantazie, absurdity a emocí, tím lépe. Můžete si tedy představit následující příběh:
Držíte v ruce čerstvě upečený, voňavý chléb, který vám vyklouzne z rukou, spadne na zem a roztříští se na spoustu červených jablek, které lákají k nakousnutí. V momentě, kdy se do jednoho chcete zakousnout, se ale změní ve vajíčko, jehož skořápka vám zůstává mezi zuby a žloutek teče po bradě. Jdete do lednice pro mléko, abyste se zbavili skořápek a nepříjemné chuti žloutku. Napijete se, ale místo mléko se na vás z krabice sype mouka a zasněží vás od hlavy až k patě.
Ideální je představovat si v příběhu sami sebe, tím, že budete jeho součástí, můžete si vše lépe prožít, zapojit své vlastní smysly, zkušenosti a představy.
Systém číselných tvarů
Systém číselných tvarů je jednoduchou technikou pro zapamatování čísel. Využívá tvarů čísel, které nám připomínají nějaký konkrétní obraz. Vytvoříme si tak pro každé číslo od 1 do 10 jeden neměnný obraz, jako je tomu například v naší tabulce:
Každému mohou samozřejmě čísla připomínat něco jiného, je pouze třeba mít jeden konkrétní obraz pro každé číslo. Pro zapamatování čísla pak vytváříme z obrázku příběh, kdy stejně jako u systému spojování se zapojením naší fantazie napojujeme jeden obraz na druhý. Čím barvitější a fantazijní příběh, tím lépe.
Dejme tomu, že si potřebujete zapamatovat PIN 8374. Můžeme si představit následující příběh:
U bankomatu stojí sněhulák (obraz pro číslo 8 je sněhulák) a chce si vybrat peníze, na ruce mu ale dají želízka (obraz pro 3 jsou želízka), takže nemůže vyťukat pin. Želízka ale přesekne sekyrou (obraz pro 7 je sekyra), vyťuká pin, vybere spoustu peněz a odjíždí na plachetnici (obraz pro 4 je plachetnice) na vytouženou dovolenou do teplých krajin.
Tento systém je vhodný pro ukládání kratších číselných řad, několika telefonních čísel či pinů a hesel. Pro zapamatování většího množství delších čísel je vhodnější využít tzv. Master systém, který se učí na kurzech Školy paměti.